חיפוש

עודכן ב: 10 אפר 2020השם סוקולנט נגזר מהמילה הלטינית Succus שמשמעותה בעברית עסיס. צמחים יוצאי דופן אלו בעלי רקמה האוגרת מים וחומרי הזנה, בשל כך הם כה עסיסים ובשרניים. תכונה זו נועדה לאפשר לצמחים אלו שרידות גבוהה באזורי אקלים יבשים.

עם הסוקולנטיים נמנים אלפי סוגי צמחים ממשפחות בוטניות שונות, מוצאם משלושה אזורים עיקריים בעולם. האזור המרכזי של אמריקה הדרומית ודרום מערב ארה"ב ומכסיקו- שם נפוצים בעיקר קקטוסים וסוקולנטים ממשפחת הטבורתיים, החלק הדרומי של אפריקה והאי מדגסקר- בהם ריכוז גדול של סוקולנטים ממשפחות רבות.

את התנאים האופטימליים להתפתחות, צמחים יקבלו באזורי תפוצתם הטבעית או בחממות, בהן תנאי האור, הטמפרטורה והלחות מבוקרים ומותאמים. תנאי החדר מותאמים לחיי האדם, ועל הצמח להסתגל לתנאים השוררים בו. על כן, על המגדל להכיר את אופי הצמח, דרישותיו לגבי תנאי הגידול ואופן הטיפול בו.

אז מה צמחים צריכים? 🌵

הגורמים העיקריים המשפיעים על גדילת הצמח והתפתחותו, הם אור, חום, לחות, אוויר, קרקע, מים וחומרי מזון. נרחיב על חלק מן התנאים, בעיקר על אלו שהשליטה בהן נתונה בידנו.


קרקע והזנה 🌱

צמחים הגדלים בעציצים, מוגבלים בפיתוח שורשיהם ובניצול חומרי הזנה ומים, המוגבלים מטבעם במצע גידול קטן. לפיכך, הצלחת הגידול מותנית בהרכב תערובת הקרקע ובתכונותיה. היא חייבת להיות מנופה, מחוטאת ונקייה משיירי צמחים ועשבי בר, היא צריכה להיות מזינה די הצורך, ובעלת כושר אחיזת מים ואוויר.


מצע הגידול בו אנו משתמשים בעסיסים מבוסס על חומרים אורגניים וטבעים כגון כבול איכותי, סיבי קוקוס, טוף, וחומרי דישון בשחרור איטי ומבוקר. מצע המאפשר אחיזת מים מיטבית מצד אחד, ומצע מנקז המאפשר אוורור מאידך.

אור 🌞

האור משמש לצמח כמקור אנרגיה לתהליך הטמעה המכונה פוטוסינתזה, בעזרתו בונה הצמח את גופו. בתהליך זה, נוצרים סוכרים המהווים את הבסיס לגוף הצמח.

רוב הצמחים השרויים באור שמש בהיר, יגיעו להטמעה אופטימלית. מיני צמחי בית מסוימים המכונים טיפוסים שוחרי צל, מסוגלים לשגשג בתנאי אור כהה יחסית, כגון האור שחודר לחדר דרך החלונות ללא קרינה ישירה.


לרוב, סוקולנטים נמנים עם קבוצת הצמחים הזקוקים לאור מלא ללא קרינת שמש ישירה ברוב שעות היום (קרינה ישירה לפנות בוקר או לפנות ערב- רצויה בהחלט). אם אינם מקבלים כמות אור מתאימה, סוקלונטים עלולים לחדול מפריחתם, העלים הצבעוניים יאבדו את הברק הצבעוני הטבעי, הגבעולים יתארכו, והעלים הירוקים יבלו גוון ירוק חיוור חולני.


לקבלת צמח עסיס חיוני עם גוון רענן, רצוי למקם את העסיסים בחדרים מוארים ובאזורים הקרובים יותר למקור האור בחדר, בקרבת החלונות.


מים והשקיה 💧

המים נקלטים דרך השורשים ונעים בצמח דרך רקמות ההובלה ולבסוף מתאיידים לאוויר דרך הפיוניות שבעלים. פעולת יניקה זו משמשת את צמח בקליטת חומרי הזנה מן הקרקע, בניית האברים השונים של הצמח ולוויסות החום ברקמות.


לצמחים מסוגים שונים, דרישות שונות לצורות השקיה, יש ללמוד מן הניסיון את אופי ההשקיה המתאימה לכל עסיס. לימוד דרישותיו של כל צמח למים, בתנאים שונים, הוא אחת ממטרות המגדל. עליו לדעת מתי וכיצד משקים.

דרישות צמחי העסיס למים תלויות במספר גורמים:

עונת הגידול- סוגי הסוקולנטים נחלקים לאלו הגדלים בחורף ולאלו הגדלים בתקופת הקיץ. על אף העובדה שסוקולנטים הינם צמחים רב-שנתיים, הטיפול בעונת הגידול שונה מאוד מטיפול (או יותר נכון ממיעוט הטיפול) בעונת התרדמה. בעונת הגידול צריכת המים עולה בעוד שבתקופת תרדמה ניתן להסתפק בהשקיה מועטה ביותר.

כושר הצמח לשמור על מים בפני התאיידות- ככלל, סוקולנטים מותאמים לשרוד בתנאי יובש וזאת בשל מנגנון מתוחכם המאפשר קליטת פחמן דו-חמצני במהלך הלילה, דבר המאפשר חיסכון באיבוד מים בשעות החמות. עניין זה הופך את צמחי העסיס קלים לגידול באופן יחסי, פספוס של כמה ימים ויותר בהשקיה, על פי רוב לא יגרום לנזק ממשי.

גודל העציץ- עציץ קטן יתייבש במהירות בהשוואה לעציץ גדול, לעומת זאת, שתיל מפותח מאוד, יזדקק ליותר מים על אף שהעציץ שלו גדול יותר.

מזג האוויר באזור הגידול- בימי שרב, הקרקע בעציץ תתייבש מהר וישנו צורך בהשקיה תכופה יותר. יש צורך להבדיל בין ימים בהירים וחמים לבין ימים מעוננים.

חיפוי קרקע- העסיסים שלנו מגיעים אליכם עם חיפוי חלוקי נחל או חצץ משובח, חיפוי זה מקטין את התאיידות המים מן הקרקע שבעציץ ולפיכך מוריד את הצורך בהשקיה תכופה.

ניקוז- מים עודפים בעציץ ממלאים את חללי האוויר בקרקע מונעים קליטת חמצן דרך השורשים וגורמים לרקבונם.


בעסיסים שלנו חורי ניקוז בתחתית כל כלי, בנוסף, שכבה של טוף שתפקידה לנקז את המים העודפים מן העסיס.


עדיין מבולבלים?

בעזרת ניסיוננו, פיתחנו כלל אצבע להשקיית העסיסים שלנו, וזאת ע"פ התכונות הייחודיות המאפיינות את מוצרנו ובתנאי שהעציץ ממוקם באזור מואר ללא קרינת שמש ישירה.

עציץ קטן- רבע כוס מים פעמיים בשבוע בחודשי הקיץ החמים. רבע עד חצי כוס מים פעם בשבועיים בחודשי החורף המעוננים.

עציץ גדול- כוס מים פעמיים בשבוע בחודשי הקיץ החמים. כוס מים פעם בשבועיים בחודשי החורף המעוננים.


56 צפיות0תגובות